Duch v bytě - mám strach
Pravidelně v noci se pes vzbudí a štěká do prázdného rohu, u dveří do ložnice se sama otvírá klika a občas se zjevuje silueta postavy přímo u postele.
Pojďme si na naše těla posvítit a zjistit, jak žít delší a šťastnější život. Mimo jiné i zjistíme, jaký je cíl stárnutí, co se děje ve 30 letech života člověka, proč ke stárnutí dochází, jak jsme staří, jak se ve starém těle cítíme a podíváme se, jakými způsoby se vyrovnat s vlastním stářím. Časem získáváme zkušenosti z celého života. Snažíme se stále zdokonalovat veškerou naši chvíli.
Všichni víme, že naši babičky a dědečkové si prožili mnohé zkušenosti, ale přesto si musíme tou zábavou i nástrahami projít sami. Naši nejmoudřejší nám však pomáhají právě z těch nejtěžších chvil, nebo nás dokonce dokáží vést životem až nebeským. Je pouze na nás, zda využijeme studnici moudrosti, nebo jen studnici wikipedie, která v sobě však nemá emoční náboj se zkušenosti z běžného života.
V dnešní době se domníváme, že všechna data známe – ale jedno nám nikdy nemohou dát – a tím je prožitek – autentický zážitek a ponoření se do hluboké reality. Opravdové zjištění moudrosti, kterou si má každý člověk možnost vytvořit nejlepší cestou tímto životem. Je proto zajímavé neptat se jen na rady, ale i poznat, jak lze jít životem jakožto celkem. Jaký je doopravdy pohled seniorů na společnost versus společnosti na seniory?
Objevme spolu mýty a předsudky spojované s obdobím stárnutí a stáří.
Nyní zažíváme stárnutí populace jako celoživotní trend. Jak můžeme žít lepší a šťastnější život? Simona (22let) nadšeně a dobrovolně pracuje v libereckém Hospici sv. Zdislavy jako dobrovolník. Stará se o pacienty v hospicové kavárně a je jim především společníkem, někým, kdo s nimi u kávy posedí, popovídá si s nimi nebo je vyslechne.
„Spousta lidí si myslí, že toto musí být hodně vyčerpávající, smutné a že mi to musí ubírat energii. Je to přesně naopak. Vždy, když z Hospice odcházím, jsem šťastná a cítím hřejivý pocit u srdce, že jsem pomohla starým a tak milým lidem, kteří jsou za mou pomoc vděční a že jsem se alespoň na chvíli odpoutala od běžných denních starostí a dívala se těch pár hodin na život ze zcela jiného pohledu. Kromě vděčných pohledů a úsměvů od pacientů je mi odměnou za tuto práci i úžasný kolektiv dobrovolníků, se kterými se pravidelně jednou za měsíc scházíme, vyprávíme si své zážitky a zkušenosti z dobrovolnictví. Co se týká lékařů a zdravotních sestřiček, nikde jinde jsem se nesetkala s tak krásným přístupem ke starým a umírajícím, s tak láskyplnou péčí jako právě tady.“
Stárnutí a stáří je fyziologickou součástí života lidí, zvířat, rostlin. Stáří představuje vyvrcholení celého životního cyklu jedince. Stárnutí je proces, kdy v buňkách (tkáních, orgánech) vznikají degenerativní změny ve tvaru buňky a její funkce. Tyto změny nastupují v různou dobu během života jedince a postupují s individuální rychlostí. U některého člověka probíhají změny velmi rychle, u jiného jsou změny pomalejší. Rychlost stárnutí je geneticky zakódována, současně je ovlivněna životním stylem, prostředím, v němž člověk žije, prací, kterou vykonává, stresem apod.
zpravidla začínají změny tkání a buněk související se stárnutím. Stáří je vyvrcholením stárnutí a představuje závěrečnou kapitolu života jedince. (Mlýnková, 2011, str. 13) Tento popis degenerativních změn ve tvarech a funkcích buňky je popis fyzického procesu stárnutí. Považuji ale za velmi důležité uvědomit si, že toto je jen to navenek viditelné. U starých lidí můžeme vnímat jejich moudrost, u některých klid a úctu k životu. Myslím si, že z duchovního hlediska je spousta pacientů v období stáří na vrcholu vývoje. Často jsou nemocní a staří lidé velmi vnímaví a citliví. Proto je tak moc důležité o ně pečovat šetrně a s láskou.
Vědci zabývající se stárnutím vypracovali několik teorií, které vysvětlují, proč vlastně ke stárnutí buněk dochází.
Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se stáří dělí na tři období:
V souvislosti s věkem existují termíny kalendářní stáří (dané věkem člověka) a biologické stáří (podmíněné zdatnosti seniora, jeho vitalitou, zdravím). Kalendářní věk vůbec nemusí odpovídat věku biologickému. (Mlýnková, 2011, str. 14)
Stáří představuje v životě jedince velkou změnu. Na každou změnu, která nás v životě potká, je třeba se adaptovat, zvyknout si na ni, přijmout ji jako hotový fakt. Adaptace jedince na stáří závisí na mnoha faktorech, z nichž nejdůležitější je osobnost člověka, jeho aktivita během dosavadního života, zkušenosti a vlastní životní filozofie.
V pokračování nás čeká jakými změnami procházíme - biologickými, psychologickými, sociálními. Jaké zažíváme potřeby ale i diskriminace. Naopak jaké jsou možnosti rozvoje a prožití šťastného života. Pojďme tedy rovnou na POKRAČOVÁNÍ
Série článků:
Objevme mýty a předsudky spojované se stárnutím (1.)
Objevme mýty a předsudky spojované se stárnutím (2.)
Objevme mýty a předsudky spojované se stárnutím (3.)
Objevme mýty a předsudky spojované se stárnutím (4.)