Nepál? Domky bez dveří a spaní vedle koz, říká Češka

Že stavíme školu v Nepálu již víte, ale jaké to tam je?

Kamila Hrubá se do Nepálu přestěhovala kvůli práci. Země ji v mnoha ohledech překvapila. „Krávy a kozy na ulici nejsou výjimkou, při ranní procházce člověka zaskočí skupina skotačících opic, nelze přehlédnout silně přežívající náboženský život. Káthmándú je město barev, festivalů a je v něm stále cítit něco z celkové nepálské pohody,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?

Když jsem do Nepálu přijela poprvé, bylo to do malé odlehlé vesničky. Byla jsem překvapená hliněnými domky, které místo oken a dveří měly pouze otvory. Lidé bez ohlášení chodí do kteréhokoliv domu v sousedství, neklepají a jsou vždy vítáni. Na slaměných podložkách na zemi nezřídka spí lidé hned vedle koz nebo slepic. Neexistuje ani náznak soukromí, všechny části domků jsou průchozí. Lidé se sprchují na návsi u veřejného kohoutku. Samozřejmě se, zvláště ženy, zahalují. V Káthmándú je život o mnoho podobnější velkým městům, jak je známe, i když se mnoho kuriozit stále najde. Krávy a kozy na ulici nejsou výjimkou, při ranní procházce člověka zaskočí skupina skotačících opic, nelze přehlédnout silně přežívající náboženský život. Káthmándú je město barev, festivalů a je v něm stále cítit něco z celkové nepálské pohody.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?

V Nepálu se ze začátku lidé často překvapeně kroutili hlavou nad tím, že jsem byla zvyklá za vše děkovat a o věci prosit. Zde jsou určité věci jako pohostinnost, pozvání na jídlo, dělení se o vše s kýmkoliv, kdo je zrovna poblíž, naprostou přirozeností. Neustálé prošení a děkování je tak zbytečné.

 


Autor článku:
Kamila Hrubá Rosni Tamang
Vystudovala jsem v Německu překladatelství a projektový management, v současné době pracuji jako výkonná asistentka generálního honorárního konzula České republiky v Káthmándú a vedu projekt stavby nové školy Peace Angels’ Research Garden v nepálské oblasti Ramečhap ve vesnici Dahoo, která byla poničena zemětřesením. Tam jsem v roce 2014 strávila jako učitelka angličtiny 7 měsíců. Ve volných chvílích projíždím Nepál na kole, minulý výlet směřoval až na tibetskou hranici.
Kontaktovat

Pokračování na:

http://cestovani.lidovky.cz/nepal-domky-bez-dveri-spani-vedle-koz-a-zahalene-zeny-rika-ceska-pvt-/aktuality.aspx?c=A151102_121633_aktuality_ape


 

Foto Kamča Hrubá

Chceš poznat mnohem více? Doporučujeme:


 • Vládce Síly - Tvoř svůj svět

 • Celodenní Workshop Astrální cestování

 • Užij si hlubinné audiomeditace Láskyplného světa 🙏🏻

 • 🌿 Láskyplný svět je výrobcem produktu AY!energy z tropických pralesů.⚡️ Koncentruj se na své pravé já 🌱


  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •