Setkání na poušti s domorodou africkou rodinou

Procházeli jsme se podél pobřeží po vyhřátém písku a hledali si příjemné místo na zaplavání v moři. Cestou vidíme u silnice dopravní značky s arabskými nápisy a jen doufáme, že neznamenají zákaz vstupu.

Za chvíli míjíme nedaleko od nás mešitu a mě se pomalu zmocňuje pocit nejistoty. Přece jenom jsme v úplně „jiném“ světě, neznáme zákony místních obyvatel a od hotelu už jsme se docela vzdálili. Zprava moře, zleva hluboká poušť. Široko daleko na celém obzoru nikdo.

Najednou zaslechneme dětský hlásek a zdálky přímo k nám běží malá, černá, vyhublá holčička.  Zdraví nás „hello, hello“! A už je skoro u nás. Za ní hned běží další, o něco mladší holčička. Mezitím, co hledám mobil, abychom se s nimi mohli vyfotit, přiběhly další a před námi najednou stojí 4 děti, všechny s černými vlasy, tmavě hnědou kůží a obrovskýma vykulenýma očima.

Nejmenší z nich se stydí a kouká na nás nedůvěryhodně. Nejstarší holčička ho ale bere za ruku a odhodlaně vede k nám, zároveň mu nejspíš vysvětluje, že i přesto, že vypadáme zcela jinak než oni, nepředstavujeme pro ně žádné nebezpečí.

Děti jsou nadšené, že se s námi mohly vyfotit, ukazujeme jim obrázky v mobilu a chystáme se k odchodu. To ale podle nich asi není dobrý nápad, protože než se vzpamatujeme, chytnou nás za ruku a s úsměvem od ucha k uchu vedou k jakémusi jednoduchému „stanu“ ze dřeva a kusu látky přímo na opuštěné pláži.

Nesměle jdeme blíž a doufáme, že budeme přijati. Jen co děti ohlašují, že je tu návštěva, už nás vítá několik afrických žen. Všechny mají pestré, barevné šaty nebo šátky omotané kolem sebe, výrazné náramky, náhrdelníky a náušnice.

Mluví na nás a my nerozumíme jedinému slovu. Rukou pokynou, že se máme posadit na některý z jejich kusů látek položených na písku. Sice odmítneme čerstvě upečené maso (vegetariáni), ale pijeme jejich (doufáme, že čistou) vodu. Odmítnout jídlo i pití by pro ně byla urážka.

Jsme obklopeni početnou rodinou, smějeme se a jsme v bezpečí. Z batohu vyndáváme hotelové zelené melouny, čerstvé šťavnaté datle, pomeranče, okurky, rajčata, zákusky, vařenou rýži i smažené brambory. Holčička, která nás přivedla, se ujímá předávání jídla dalším členům rodiny a děti způsobně a nadšeně papají, užívají si každého sousta, nehltají, ale pomalinku si užívají. Na tomto místě si připadáme jako ve snu… Okolo nás není nic více, než písek, slaná voda a my jsme potkali nové přátele.

Najednou ke mně jde nejstarší holčička a je vidět, že se hodně stydí, ale přesto mi něco moc chce dát. Je to krásný náramek na ruku. Jsme dojati. I my bychom rádi předali dlouhodobý dar, ale nemáme u sebe pranic, než nutné vybavení pro přežití v poušti, kam jsme se původně chystali. Nabízíme tak alespoň pár dolarů co máme s sebou, neboť pro ně znamenají jako pro nás tisíce. Mamá rodiny odmítá a žádá, abychom je věnovaly dětem, které si je ihned schovají 🙂

Splnil se nám sen, máme přátele v Africe. A teď to chce pořádné obejmutí, dospěláci se smějí, povzbuzují děti, které se na nás vrhají 😀 Na mě kluci a na Jindru holky 😀 Ještě více dětí, všichni sem, pojď i ty malý vzadu 🙂 Rodiče hned nadšeně fotí na svůj i náš foťák. Ještě chvíli po focení s námi nejstarší děti zůstávají, navzájem si užíváme rozdílné barvy kůže a hledíme si hluboko do očí, jako kdybychom se důvěrně znali celý život.

Jsme s nimi dlouhý čas a v atmosféře je cítit, že muži by se rádi vrátili ke svým ženám s úlovky od moře, ale návštěva jim v tom brání. Máme přeci jen chvíli do západu slunce a tak se loučíme – beztak se ještě chceme potápět v Rudém moři mezi nádhernými korály všech barev.

Slunce zapadá a my zjišťujeme, že široko daleko není osvětlení. Cestou na hotel nám tak zastaví motorka, ale opravdu s úctou odmítáme a užíváme si romantickou procházku při světle hvězd.

V hlavě si promítáme kdy naposledy nás někdo cizí v Evropě, jen tak při potkání na ulici pohostil a chtěl pomoci dopravit domů? Nemůžeme si vybavit, dokonce i když jsme žádali, tak nedostali… Jsme nadšení z této země egyptské – Marsa Alam, kde je těžký život, ale mnoho lásky, pomoci a míru v duších běžných lidí.

simi_a_sidris_egypt_marsa_alam_desert

Chceš poznat mnohem více? Doporučujeme:


 • Vládce Síly - Tvoř svůj svět

 • Celodenní Workshop Astrální cestování

 • Užij si hlubinné audiomeditace Láskyplného světa 🙏🏻

 • 🌿 Láskyplný svět je výrobcem produktu AY!energy z tropických pralesů.⚡️ Koncentruj se na své pravé já 🌱


  • 12
  •  
  • 9
  •  
  •  
  •  
  •  
   21
   Shares